EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia ZdrowotnegoEuropejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ to podstawowy dokument, który wyrobić powinna każda ta osoba, która udaje się w podróż do krajów Unii Europejskiej.

Nie ma tu znaczenia czy odbywamy podróż służbową czy planujemy długo wyczekiwany urlop, w obu przypadkach może się albowiem okazać, że posiadanie karty EKUZ odciąży nasz portfel przed nieprzewidzianym wydatkiem.

Prywatna opieka medyczna w Polsce jest kosztowna. Niejednokrotnie zdarza się, że w naszym ojczystym kraju brakuje nam środków na podjęcie dodatkowego leczenia. Dlatego też refundacja opieki lekarskiej na podstawie regularnie opłacanych składek ubezpieczeniowych jest dość wygodnym rozwiązaniem. Nie każdy jednak wie, że z ubezpieczenia tego możemy całkowicie bezpłatnie korzystać również za granicą. Umożliwia nam to posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ile razy zdarzyło się, że podczas wakacji dopadł nas niespodziewany ból zęba lub najzwyklejsze zatrucie pokarmowe? Są to bardzo często pojawiające się sytuacje, których nie myślimy do czasu aż się pojawią. W Polsce opieka ta jest dla nas bezpłatna dlaczego więc nie może mieć to odzwierciedlenia za granicą? Otóż może, wystarczy jedynie odpowiedni dokument - EKUZ.

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wymaga kompletowania różnorodnych dokumentów. W tym celu należy jedynie spełnić dwa - podstawowe warunki.

Po pierwsze konieczne jest abyśmy mieli w ogóle możliwość korzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej w ramach regularnie opłacanych składek ubezpieczeniowych, czy to przez naszego pracodawcę, czy też jeżeli prowadzimy działalność abyśmy sami opłacali nasze ubezpieczenie. W przypadku osób, które nadal podejmują edukację i nie ukończyły jeszcze 26 roku życia sprawa jest o tyle prostsza, że podlegają oni nadal pod ubezpieczenie rodziców lub opiekunów prawnych.

Drugim warunkiem jest złożenie w najbliższej delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedniego wniosku. Dokument nabyć możemy w placówce lub pobrać ze strony internetowej a następnie wydrukować. Wypełniony dokument pamiętajmy podpisać. Jest to bardzo ważne, ponieważ wnioski bez podpisu wnioskującego nie podlegają rozpatrywaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Składanie formularza o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo elastycznym zagadnieniem. Wniosek złożyć możemy bezpośrednio, osobiście udając się do odpowiedniej placówki Narodowego Funduszu Zdrowia lub, jeżeli jak mówi przysłowie jest nam nie po drodze, mamy możliwość skorzystania z alternatywy. Dokument albowiem nadać możemy za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innej firmy przesyłkowej, wysłać faksem na numer delegatury lub skorzystać z drogi elektronicznej, czyli zeskanować formularz a następnie przesłać na adres e-mail odpowiedniego oddziału NFZ.

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dość szybkim procesem. Najczęściej odbywa się to jeszcze tego samego dnia w którym wniosek napłynął do NFZ-tu. Co ciekawe gotową już kartę EKUZ odebrać możemy osobiście, jeżeli jednak wysłaliśmy ją w postaci listu, tą właśnie drogą zostanie nam ona dostarczona.

Pamiętajmy, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa jedynie koszty refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. To bardzo ważna informacja, ponieważ wszystkie dodatkowe, konieczne zabiegi, które nie są objęte refundacją zobowiązani będziemy uregulować z własnych środków finansowych.

Jeżeli jednak chcemy zapewnić sobie dodatkowy komfort psychiczny o zdrowie nasze i naszych najbliższych warto przemyśleć zakup ubezpieczenia turystycznego. W dzisiejszych czasach rynek oferuje szeroki wachlarz polis równego rodzaju. Najprostsze ubezpieczenie to koszt raptem kilku złotych więc bez najmniejszego problemu każdy wygospodaruje niewielką kwotę we własnym budżecie. Alternatywa ta przydaje się w sytuacji pojawienia się właśnie kosztów nie refundowanych.

Udając się na wakacje z rodziną lub najbliższą osobom warto poświęcić krótką chwilę na wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak przedstawiliśmy powyżej procedura nie jest ani czasochłonna, ani nie wymaga kompletowania całej gamy różnych dokumentów. Posiadanie tej niewielkich rozmiarów karty pozwoli nam w pełni korzystać z uroku długo wyczekiwanego urlopu bez obawy o nasze zdrowie.