Ogrodowe niebezpieczeństwa

Ogrodowe niebezpieczeństwaKażdego roku wiele dzieci cierpi wskutek obrażeń odniesionych w czasie zabaw we własnym ogrodzie. Chociaż wszystkich niebezpieczeństw nie można w 100% wyeliminować, to jednak można zredukować je do minimum. Zadbaj o bezpieczeństwo wnuka lub dziecka. W jaki sposób? Już wyjaśniamy!

Bezpiecznie pod nadzorem

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad bezpieczeństwem samego ogrodu, sprawdź czy na pewno jest miejscem dobrze izolowanym od szczególnie niebezpiecznego otoczenia. Dzieci są ruchliwe i chętnie eksplorują otaczający je świat, a fakt, iż ogród ogranicza się do ściśle wyznaczonej powierzchni, nie jest dla nich żadną przeszkodą. Maluchy nie zwracają uwagi na ogrodzenia, a jeśli nawet to raczej pod kątem poszukiwania w nich niedoskonałości - miejsc, które pozwoliłyby wyruszyć im w dalszy, nieznany i niezbadany dotychczas świat. Sprawdź więc dokładnie płot, murek lub ogrodzenie i zawczasu zasłoń wszelkie możliwe przejścia. W ten sposób twoje dziecko lub wnuk nie wtargną na ruchliwą drogę lub na posesję sąsiadów, na której również może roić się od zagrożeń.

Pamiętaj też, by maluchów nie pozostawiać w ogrodzie bez żadnego dozoru. Małe dzieci są naprawdę beztroskie i nigdy nie można być do końca pewnym tego, że nie zrobią czegoś, co skończy się dla nich źle.

Ogrodowe niebezpieczeństwa

Bezpieczny ogród

Sam ogród również warto przystosować do pobytu dzieci. Zwróć uwagę na rośliny, oczka wodne (stawy) i małe oraz duże zwierzęta. Równie wnikliwie przyjrzyj się infrastrukturze ogrodowej, pochowaj narzędzia i środki chemiczne, których używasz do pielęgnacji roślin. Dlaczego?

Rośliny, które szkodzą

Pozornie nieszkodliwy bluszcz może zaszkodzić twojemu wnukowi lub dziecku. Szczególnie maluchy, które mają tendencję do poznawania świata przez buzię (wkładają do niej wszystko, co tylko nawinie im się pod rękę) są narażone na zatrucia ogrodowymi roślinami. Jeśli masz w ogródku trujące lub niejadalne trawy, kwiaty, pnącza lub drzewa - utrudnij do nich dostęp maluchom. Usuń je lub osłoń, by nie narażać zdrowia dziecka i nie przysparzać sobie samemu/samej problemów. Potencjalnie niebezpieczne są też rośliny z kolcami (maliny, jeżyny). Co prawda nie wyrządzą one dziecku poważnej szkody, to jednak mogą je solidnie poranić w czasie kontaktu. Skończy się zadrapaniami, które mogą trudno się goić, a maluch będzie niepotrzebnie cierpiał. Osłoń więc i te rośliny lub całkowicie usuń je z ogrodu.

Potencjalnie niebezpieczne zwierzęta

Zagrożeniem dla dzieci mogą być zwierzęta duże i małe. Ty możesz ich nawet nie zauważać, bo ich obecność na stałe wpisuje się w ogród.

Ogrody przede wszystkim roją się od owadów. W porze kwitnienia i owocowania drzew i krzewów pełno w nich os, trzmieli, mogą pojawić się pszczoły, a w sprzyjających warunkach (niezależnie od sezonu) na pewno pojawią się też komary. Te ostatnie, choć niegroźne, są na tyle nieprzyjemne, że ich ugryzienia poważnie swędzą, co może sprzyjać rozdrapywaniu ich przez dzieci, a stąd już tylko krok do wtórnych infekcji.

Dlatego nawet jeśli osobiście nie masz nic przeciwko obecności owadów w ogródku, pomyśl o dzieciach i ich bezpieczeństwie. Postaraj się tę obecność ograniczyć do minimum. Jak?

Jeśli chodzi o komary - usuń z ogrodu wszystkie pojemniki, w których gromadzi się woda. Zlikwiduj też oczka wodne lub zadbaj o to, by wyposażyć je w jakieś urządzenia wymuszające ruch wody. Komary lęgną się w wodzie stojącej. Usuń źródła takiej wody, a na pewno zmniejszysz ich populację w swoim otoczeniu.

W celu obrony przed osami postaraj się znaleźć i usunąć ich gniazda. To najprostszy sposób na zmniejszenie populacji tych dość złośliwych i groźnych owadów. Postaraj się też, by na bieżąco usuwać z ogrodu wszelkie spady z drzew i krzewów - to doskonała pożywka i magnes dla os.

Psy i koty

Twój ogród jest rajem nie tylko dla dzieci, ale i zwierząt. Twoje domowe zwierzaki mogą załatwiać w nim swoje potrzeby, a jeśli ich nie masz, musisz liczyć się z tym, że okoliczne koty potraktują ogród jako kuwetę. Aby temu zapobiec wydziel dla zwierząt specjalne miejsca do załatwiania fizjologicznych potrzeb (i odizoluj te miejsca od dzieci), a wszystkie miejsca dziecięcych zabaw (np. piaskownice) chroń przed zwierzęcymi intruzami, przesłaniając je wtedy, gdy dziecko się w nich nie bawi.

Uważaj też na dziecięce zabawki - zwierzęta mogą je gryźć i zanieczyszczać w inny sposób, nieprzyjemny dla dziecka może być nawet kontakt ze śluzem pozostawionym przez ślimaki (szczególnie w okresach inwazji tych szkodników), dlatego postaraj się chować zabawki na noc, a jeśli tego nie zrobisz, myj je dokładnie przed rozpoczęciem kolejnego dnia ogrodowych zabaw.

Bezpieczne ogrodnictwo

Jeśli jesteś ogrodnikiem pasjonatem dziecko na pewno zechce cię naśladować. Nie utrudniaj mu tego - wprost przeciwnie, raczej zachęcaj je do takiej aktywności. Postaraj się je jednak odpowiednio przygotować. Wydziel mu własny kawałek ogródka, kup mu specjalne, dziecięce sprzęty ogrodowe. Swoje "dorosłe" narzędzia raczej chowaj i nie pozwalaj dziecku na zabawę nimi, bo to grozi niebezpieczeństwem.

Po wykonanej pracy narzędzia schowaj w miejscu niedostępnym dla dziecka.

Zabezpieczenia, zabezpieczeniami, ale czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieprzewidzianego zdarzenia. Jeśli już coś takiego się zdarzy, zachowaj zimną krew i jak najszybciej interweniuj w sposób adekwatny do poniesionej przez dziecko szkody/uszczerbku na zdrowiu.

Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia.