Pracownicy z Ukrainy - czy warto na nich postawić?

Pracownicy z UkrainyWielu przedsiębiorców zastanawia się, czy pracownicy z Ukrainy w ich firmach to dobry pomysł. Tymczasem trend korzystania z ukraińskich specjalistów nie wziął się z niczego i pozwala wielu firmom nie tylko na uzyskanie sporych oszczędności, ale również rozwój świadczonych usług. Jeżeli więc zastanawiasz się nad tym, czy skorzystać z takiej możliwości - sprawdź co możesz na tym zyskać, a co ewentualnie stracić.

Pracownicy z Ukrainy, czyli chęć do pracy i dyspozycyjność

Polski rynek pracy jest skomplikowany i wie o tym większość przedsiębiorców. Szczególny problem mają ci, którzy nie mogą znaleźć chętnych do pracy wśród Polaków, ponieważ albo specjalistów nie ma, albo nie pali im się do pracy za konkretne stawki. I dlatego tak wielką alternatywą są dla wielu właścicieli firm pracownicy z Ukrainy - polskie stawki zwykle im odpowiadają i są oni dyspozycyjni, nawet by pracować więcej niż 8 godzin dziennie. Co więcej - są to osoby zwykle bardzo pracowite, profesjonalnie pełniący swoje obowiązki i szybko uczący się zarówno języka, jak i wszelkich zasad, panujących w przedsiębiorstwie.

Co więcej - pracownicy z Ukrainy, ze względu na to, że przyjechali do naszego kraju w celach zarobkowych, chętnie podejmują się pracy w delegacji, są chętni na wszelkie prace dodatkowe i dużo rzadziej zdarza im się narzekać na warunki. Oczywiście nie oznacza to, że będą pracowali za głodowe stawki i w niebezpiecznych miejscach - oni również mają swoje potrzeby i wymagania, które Ty - jako przedsiębiorca szanujący pracowników - powinieneś spełnić.

Formalności, które z roku na rok są coraz mniej skomplikowane

Jeszcze jakiś czas temu zatrudnianie pracowników ze Wschodu było dużo bardziej skomplikowane niż teraz - konieczne było chociażby oczekiwanie na zezwolenie i wizę dla pracownika. Dzisiaj nie ma takiej konieczności, ponieważ pracownicy z Ukrainy są zatrudniani w oparciu o tzw. specjalną procedurę uproszczoną, a w naszym kraju mogą przebywać dzięki ruchowi bezwizowemu - przez określony czas, bez konieczności wyrabiania wizy. To wszystko jest nie tylko mniej skomplikowane i znacznie skraca czas zatrudnienia takiego specjalisty, ale również powoduje, że pracodawca może ograniczyć koszty zatrudnienia.

Wady?

Cóż, jeżeli nie są to kwestie formalne, czy też te związane z nauką języka (Ukraińcy uczą się go bardzo szybko, przynajmniej w stopniu komunikatywnym), to jakie są wady takiego zatrudniania? Przede wszystkim jest to kwestia zakwaterowania - pracodawca ma obowiązek zapewnić Ukraińcowi miejsce pobytu albo przynajmniej pomóc w jego znalezieniu. Bardzo często okazuje się, że niezbędna będzie zaliczka dla pracownika już na początku współpracy, co jest nie do przeskoczenia dla wielu pracodawców. Warto jednak ponieść tę inwestycję, by mieć możliwość rozwoju swojego przedsiębiorstwa.

Pracownicy z Ukrainy - czy warto ich zatrudniać?

Jak najbardziej, szczególnie w sytuacji, gdy na rynku pracy brakuje Polaków, którzy byliby chętni podjąć się konkretnych zadań. Pracownicy z Ukrainy to idealna alternatywa, która pomoże Ci osiągnąć Twoje cele biznesowe.